top of page

Predavači

prof. dr Vesna Knežević Predić

Vesna Knežević Predić je redovni profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu  i Rukovodilac Centra za međunarodno humanitarno pravo i međunarodne organizacije Fakulteta političkih nauka, Univerziteta u Beogradu.

U okviru ovog master modula angažovana je na predmetima Međunarodno humanitarno pravo – zaštita žrtava oružanih sukoba i Međunarodno humanitarno pravo – pravila ratovanja.

Pored predavačke aktivnosti na Fakultetu političkih nauka, u toku svoje akademske karijere predavala je i na drugim institucijama kao što su Fakultet političkih nauka Univerziteta u Podgorici, Pravni fakultet Univerziteta u Nišu i Beogradu i Beogradska otvorena škola. Vesna Knežević Predić ima objavljen veliki broj naučnih radova u oblasti međunarodnog humanitarnog prava, na srpskom i engleskom jeziku.

U saradnji sa Međunarodnim komitetom Crvenog krsta (MKCK) uradila je studiju u vezi sa primenom Međunarodnog humanitarnog prava u Srbiji, i deo je tima koji vrši istraživanje prakse Republike Srbije u vezi sa međunarodnim običajnim pravom u okviru projekta koji izvode MKCK i Univerzitet Kembridž.

Pored učešća u više nacionalnih i međunarodnih projekata, trenutno je rukovodilac projekta Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja pod nazivom „Politički identitet Srbije u globalnom i regionalnom kontekstu“.

Članica je Udruženja za međunarodno pravo Srbije i Međunarodnog instituta humanitarnog prava (San Remo Institut).

prof. dr Miloš Hrnjaz

Captura de pantalla 2019-06-13 a las 19_.png.webp

Miloš Hrnjaz je vanredni profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u
Beogradu. Boravio je na stipendiranom boravku na Akademiji za međunarodno humanitarno pravo i ljudska prava u Ženevi gde je obavio istraživanje o klasifikaciji oružanih sukoba u Jugoslaviji i objavio knjigu "Raspad Jugoslavije pred sudom: pravna kvalifikacija oružanih sukoba u Jugoslaviji u praksi sudova u Srbiji".


Na master studijama angažovan je na predmetima Međunarodno humanitarno
pravo – zaštita žrtava oružanih sukoba, Međunarodno humanitarno pravo – pravila ratovanja i Upotreba sile u međunarodnom pravu. Svoju akademsku karijeru započeo je kao asistent na Fakultetu političkih nauka i tada je, između ostalog, pripremao studente ovog fakulteta za učešće na međunarodnim i regionalnim takmičenjima u oblasti humanitarnog prava. Pohađao je Beogradsku otvorenu školu i Diplomatsku akademiju Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije, gde je potom i bio zaposlen kao Lični pomoćnik Glavnog pravnog savetnika.


Objavio je više naučnih radova u oblasti međunarodnog humanitarnog prava i učestvovao u nekoliko istraživačkih projekata u ovoj oblasti, od kojih se može izdvojiti Istraživanje o običajnom međunarodnom humanitarnom pravu u saradnji sa Međunarodnim komitetom Crvenog krsta i Univerzitetom Kembridž. Miloš Hrnjaz je član Udruženja za međunarodno pravo Srbije, a bio je član Evropskog  društva za međunarodno pravo i Američkog društva za međunarodno pravo. 

prof. dr Zoran Radivojević

ZoranR.jpg.webp

 

Zoran Radivojević redovni je profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta u Nišu.

Na Pravnom fakultetu u Nišu, na kom je i diplomirao, radi od 1981. godine. Magistarsku tezu pod nazivom „Načelo pacta sunt servanda u međunarodnom javnom pravu“, odbranio je na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, a doktorsku disertaciju na temu „Ugovorna sposobnost međunarodnih organizacija“ na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.

U svojoj profesionalnoj karijeri, prof. dr Zoran Radivojević objavio je četiri izdanja udžbenika, četiri monografije, 72 članka. Učestvovao je i učestvuje na sedam projekata. Tokom svoje profesionalne karijere boravio je dvanaest puta na stručnom usavršavanju u inostranstvu.

prof. dr Nebojša Raičević

nebojsa-raicevic.jpg.webp

 

Nebojša Raičević je redovni profesor na Pravnom fakultetu, Univerziteta u Nišu. U okviru ovog master programa gostujući je predavač na predmetima u vezi sa međunarodnim humanitarnim pravom.

Svoju magistarsku tezu „Pravila o sredstvima ratovanja u savremenom međunarodnom humanitarnom pravu“ i doktorsku disertaciju pod nazivom „Humanitarna intervencija u međunarodnom javnom pravu“ odbranio je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Nišu. U toku svoje karijere, objavio je više od 25 naučnih radova. Učestvovao je na više istraživačkih projeketa. Nebojša Raičević se, između ostalog, usavršavao na Univerzitetskom institutu za visoke međunarodne studije u Ženevi i na Haškoj akademiji za međunarodno pravo.

prof. dr Ivo Josipović

ivo josipovic.jpg.webp

Prof. dr Ivo Josipović, bivši predsednik Republike Hrvatske, je redovni profesor je na Pravnom fakultetu u Univerziteta u Zagrebu na kome predaje Krivično procesno pravo, Međunarodno krivično pravo i Prekršajno pravo. Često je angažovan kao gost predavač na master studijama Fakulteta političkih nauka i drugim brojnim inostranim i domaćim univerzitetima.

Kao pravnik, zastupao je Hrvatsku pred međunarodnim sudovima - Međunarodnim sudom pravde i Međunarodnim krivičnim tribunalom u Hagu. Učestvovao je u izradi nekoliko zakonskih projekata - 1996. godine je sarađivao u izradi Ustavnog zakona o saradnji sa Haškim tribunalom. Sarađivao je i na nekoliko međunarodnih projekata, a za vreme njegovog predsedničkog mandata Hrvatska je pristupila Evropskoj Uniji, 2013. godine.

Autor je četiri knjige, a pored toga još šezdesetak naučnih i stručnih radova iz oblasti krivičnog i međunarodnog krivičnog prava. Učestvovao je na više međunarodnih konferencija.

doc. dr Janja Simentić Popović

profil fotka (1).jpg.webp

Dr Janja Simentić Popović je asistent na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu.

Na master studijama je angažovana na predmetima Međunarodno humanitarno pravo - zaštita žrtava oružanih sukoba i Međunarodno humanitarno pravo - pravila ratovanja. Sa studentima na ovim predmetima radi prevashodno putem držanja interaktivnih radionica na kojima se kroz praktične primere primenjuje materija koja je sa teorijskog aspekta predstavljena na predavanjima.  

Asistentkinja Simentić Popović  je svoju akademsku karijeru u oblasti međunarodnog prava započela kao takmičar na takmičenjima iz oblasti međunarodnog humanitarnog prava (MHP). Кao predstavnik Fakulteta političkih nauka učestvovala je na jednom nacionalnom i dva međunarodna takmičenja u ovoj oblasti. Dobitnica je nagrade za treće mesto na nacionalnom takmičenju iz MHP i najboljeg govornika na međunarodnom takmičenju „Mladi za mir“.  I dalje učestvuje na takmičenjima u oblasti humanitarnog i izbegličkog prava kao trener koji spema ekipe sa Fakulteta političkih nauka za učešće na međunarodnim i regionalnim takmičenjima.

Dr Janja Simentić Popović ima 8 objavljenih naučnih radova u oblasti međunarodnog prava i usavršavala se na deset konferencija i seminara. Učestvovala je na više međunarodnih projekata, a trenutno učestvuje na projektu Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja „Politički identitet Srbije u globalnom i regionalnom kontekstu”.

doc. dr Dejan Popović

dejan pavlovic.jpg.webp

 

Dejan Pavlović je docent na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu. Na master studijama angažovan je na predmetima Osnove ljudskih prava i Međunarodno pravo i politika ljudskih prava. Na ovim predmetima teži da studentima objasni razvoj ideje o ljudskim pravima, njihovo utemeljenje, opravdanje, način sprovodjenja i zaštite, kao i da sadržinski obradi najvažnija ljudska prava uz isticanje uloge međunarodnog sistema u njihovom garantovanju.

Diplomirao je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, na kom je 2011. i doktorirao. Pored toga što predaje na master studijama, angažovan je i na drugim nivoima studija na Fakultetu političkih nauka. Učestvovao je u preko 30 međunarodnih i nacionalnih projekata u oblasti obrazovanja, reforme državne uprave, razvoja trening programa. Među njima se može izdvojiti učestvovanje u sprovođenju TEMPUS projekta pod nazivom “Ljudska prava u srcu visokog obrazovanja”, prilikom koga je radio na razvoju i unapređenju kurikuluma iz oblasti ljudskih prava na partnerskim univerzitetima. Autor je velikog broja naučnih publikacija.

dr Željko Ležaja

IMG_Zeljko Lezaja.jpeg.webp

Željko Ležaja је zaposlen kao delegat Međunarodnog komiteta Crvenog krsta. U okviru ovog master programa gostujući je predavač na predmetima u vezi sa međunarodnim humanitarnim pravom (MHP). Magistarsku tezu Međunarodnopravna zaštita kulturnih dobara u oružanom sukobu, kao i doktorsku disertaciju Zaštita kulturnog nasleđa u međunarodnom pravu odbranio je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu.

Od 1993. godine radi u Međunarodnom komitetu Crvenog krsta, vršeći razne dužnosti u operacijama na prostoru bivše SFRJ, te kao delegat u međunarodnim misijama na Bliskom istoku, u Ukrajini, području Kavkaza i Africi. Učestvovao je u osmišljavanju, organizovanju i izvođenju brojnih projekata sa ciljem razvoja MHP-a u akademskim ustanovama u Srbiji i regionu, te bio aktivno uključen u proces integracije MHP-a u vojnu obuku i nastavu. Preveo je i priredio za štampu više publikacija o MHP-u i autor je monografije Zaštita kulturnih dobara u oružanom sukobu.

prof. dr Vesna Petrović

Vesna Petrovic.jpg.webp

Vesna Petrović je od 2010. godine vanredni profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta Union i gostujući profesor na master studijama Fakulteta političkih nauka.

Diplomirala je i magistrirala na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, dok je doktorsku disertaciju odbranila na Pravnom fakultetu Univerziteta Union. Bila je izvršni direktor Beogradskog centra za ljudska prava, šef kabineta ministra u Ministarstvu spoljnih poslova, kao i član Asocijacije instituta za ljudska prava. Kao rukovodilac ili koordinator učestvovala je u realizaciji preko 10 projekata. Autorka je više naučnik članaka i urednik brojnih zbornika u oblasti međunarodnog javnog prava.

prof. dr Tatjana Papić

Tatjana Papic.jpg.webp

Tatjana Papić je vanredni profesor na Pravnom Fakultetu Univerziteta Union, gde predaje na predmetima Međunarodno javno pravo i Evropska konvencija o ljudskim pravima. Bila je gostujući profesor na na Pravnom fakultetu Univerziteta Vašington i Li Sjedinjenim Američkim državama (2013). Prethodno je radila u Beogradskom centru za ljudska prva (1998-2005).

Diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu 1998. godine. Na pravnom Fakultetu Univerziteta u Konektikatu, SAD, magistrirala je 2000. godine. Doktrosku tezu odbranila je na Pravnom fakultetu Univerziteta Union 2011. godine pod mentrostvom profesora Vojina Dimitrijevića.

Autorka je brojnih radova sa različitim temama iz međunarodnog javnog prava i prava ljudskih prva objavljenih u zemlji i inostranstvu.

prof. dr Maja Kovačević

Maja-Kovacevic-Photo.jpg

 

Maja Kovačević je redovni profesor Univerziteta u Beogradu – Fakulteta političkih nauka (Odeljenje za međunarodne studije). Prethodno je bila istraživač na Institutu ekonomskih nauka u Beogradu (1995-2001) i šef Kancelarije za evropske integracije Savezne Republike Jugoslavije (2001-2003).

Predaje više predmeta iz oblasti evropskih studija: Evropske integracije – razvoj i problemi, EU kao globalni akter, Savremeni evropski odnosi, EU u savremenim međunarodnim odnosima, Pravo i politika upravljanja migracijama i azilom u EU.

Njen istraživački rad je usmeren na oblasti upravljanja Evropskom unijom, proširenja EU, odnosa zapadnog Balkana i EU, kao i diferencirane integracije. Objavila je više desetina radova i poglavlja u monografijama.

Njeni noviji radovi ohuhvataju monografiju Evropska diferencirana unija (2020), „The EU’s stability-democracy dilemma in the context of the problematic accession of the Western Balkan states“, Journal of Contemporary European Studies, 2020 (ko-autorstvo sa Nicholas Ross Smith-om i Ninom Markovic), kao i “EU’s Revised Enlargement Methodology: Emperor’s New Clothes As the New Iron Curtain Falls in Europe”, International Problems 2022.

prof. dr Sanja Danković Stepanović

Sanja Dankovic Stepanovic.jpg.webp

 

Sanja Danković Stepanović je od 2014. godine redovni profesor na Fakultetu političkih nauka, Univerziteta u Beogradu. Diplomirala je, magistrirala i doktorirala na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, dok je post-doktorske studije završila u Sjedinjenim Američkim Državama. Na master studijama angažovana je na predmetu Prava stranaca, gde studenti mogu steći znanje o pravnom pojmu i položaju stranih lica u domaćoj zemlji, kao i o različitim privatno-pravnim odnosima u koje oni, u tom svojstvu, stupaju.

Sanja Danković Stepanović je autor četiri knjige i brojnih članaka iz oblasti međunarodnog privatnog i međunarodnog poslovnog prava. Učestvovala je u više istraživačkih projekata i članica je Udruženja pravnika Srbije, a od 2003. i  Američkog društva za međunarodno pravo.

prof. dr Tanja Miščević

Tanja Miscevic 2.jpg.webp

 

Prof. dr Tanja Miščević redovni je profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu.

Na master studijama angažovana je na izbornim predmetima Savremene međunarodne organizacije i Sistem UN. Pored toga što izvodi nekoliko predmeta na svim nivoima studija Fakulteta političkih nauka, obavljala je predavačke aktivnosti i u drugim brojnim institucijama u zemlji, ali i inostranstvu, između ostalog i na Diplomatskoj akademiji u Beču, Londonskoj školi za ekonomiju i politiku, Evropskom koledžu u Brižu.

Od samog početka uključena je u proces evropskih integracija Srbije. Bila je na mestu direktorke Kancelarije za evropske integracije Vlade Srbije. Bila je i članica pregovaračkog tima Vlade Srbije za pregovore o zaključenju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Potpredsednica je Evropskog pokreta u Srbiji. 2013. godine izabrana je i za šeficu Pregovaračkog tima Srbije.

Učestvovala na brojnim domaćim i međunarodnim naučnim konferencijama. Objavila je velki broj naučnih radova iz oblasti teorije i prakse funkcionisanja međunarodnih vladinih organizacija, reforme osnivačkih akata Evropske unije, politike proširenja EU, procesa stabilizacije i pridruživanja i odnosa Srbije i Evropske unije

doc. dr Milan Krstić

Milan-Krstic-Danas-2.jpg

 

Milan Krstić je docent na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu. U oktobru 2020. godine odbranio je doktorsku disertaciju „Strategija destigmatizacije u spoljnoj politici država: studija slučaja spoljne politike Republike Srbije od 2001. do 2018. godine“. Master studije Istorije međunarodnih odnosa završio je na Londonskoj školi ekonomije i političkih nauka (LSE) 2013. godine, a nakon toga i master studije Računarstva u društvenim naukama na Univerzitetu u Beogradu 2017. godine. Osnovne studije Međunarodne politike završio je na Fakultetu političkih nauka 2012. godine, kao student generacije.

 

Objavio je preko 20 naučnih članaka i prikaza na engleskom i srpskom jeziku. Držao je gostujuća predavanja na više američkih univerziteta i učestvovao u realizaciji više međunarodnih naučnih projekata.

Tokom 2017. godine stručno se usavršavao na Bard Koledžu (Bard College) kao polaznik programa Study of the US Institute. Od oktobra 2018. do marta 2019. godine bio je gostujući istraživač na Univerzitetu u Bolonji. Stipendista je Marshal Memorial Fellowship programa za 2022. godinu. Jedan je od osnivača Centra za društveni dijalog i regionalne inicijative (CDDRI), organizacije sa kojom je realizovao više desetina projekata i u kojoj je član upravnog odbora.

prof. dr Siniša Tatalović

Sinisa Tatalovic.jpg.webp

 

Prof. dr Siniša Tatalović redovni je profesor na Fakultetu poltičkih nauka Univerziteta u Zagrebu.

Na master studijama angažovan je na izbornom predmetu Politička regulacija etničkih sukoba i odnosa.

Profesor Tatalović na Fakultetu političkih nauka u Zagrebu predaje predmete iz polja politikologije, međunarodnih odnosa i nacionalne bezbednosti na svim nivoima studija. Bio je na studijskim boravcima u inostranstvu u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi, Velikoj Britaniji, Belgiji, Makedoniji i Sloveniji. Obavljao je funkciju potpredsednika Saveta za nacionalne manjine Republike Hrvatske, savetnika Predsednika Republike Hrvatske. Potpredsednik je hrvatskog udruženja za međunarodne studije, Foruma za studije bezbednosti, direktor je Centra za etničke odnose, kao i Centra za studije bezbednosti na Fakultetu političkih nauka u Zagrebu.

Autor je 12 knjiga i na desetine drugih radova. Učestvovao je u nekoliko projekata, a trenutno je angažovan na projektu „Hrvatska u međunarodnoj zajednici“ Fakulteta političkih nauka u Zagrebu.

bottom of page