Međunarodno humanitarno pravo (O)
Povelja Ujedinjenih nacija zabranjuje svaku upotrebu sile u međunarodnim odnosima – jedini izuzeci su samoodbrana i ovlašćenje Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Pa ipak, i nakon donošenja Povelje se desio veliki broj oružanih sukoba sa nesagledivim posledicama. Stradanje civila u novijim oružanim sukobima se povećava, njihov uticaj na životnu sredinu je razoran, pa ne čudi mnogo pitanje koje se često postavlja – da li pravo u ratu zaista ćuti. Stoga je razumevanje međunarodnog humanitarnog prava danas važnije nego ikad.
Međunarodno humanitarno pravo je grana međunarodnog prava koja ograničava nasilje u oružanim sukobima tako što štiti one koji ne učestvuju (civile) ili više ne učestvuju u oružanim sukobima (ranjenike, bolesnike i brodolomnike) i ograničava nasilje samo na ono koje je usmereno na slabljenje vojnog potencijala neprijatelja. U skladu sa tim, studenti će naučiti koje su to zaštićene kategorije lica u MHP, ko sme da se „targetira“ tokom oružanih sukoba, kao i koja sredstva i metode ratovanja su zabranjene normama MHP-a. Na kraju, studentima će biti predstavljeni i mehanizmi međunarodnog prava za utvrđivanje odgovornosti i sankcionisanje kršenja normi MHP-a.
Naša predavanja na ovom predmetu su interaktivna i nakon predstavljanja teorijskih koncepata studenti imaju prilike da rešavaju studije slučaja koje održavaju praktične situacije primene normi MHP-a. Nakon položenog predmeta, studenti će biti u stanju da samostalno ocenjuju da li je određeno ponašanje aktera tokom oružanog sukoba legalno ili ne.
Profesori: prof. dr Vesna Knežević Predić, prof. dr Miloš Hrnjaz, doc. dr Janja Simentić Popović