Položaj i zaštita manjina (I)
Položaj i zaštita manjina je izborni predmet koji pruža studentima interdisciplinarni pristup u razumevanju i suočavanju sa osnovnim problemima vezanim za tretman, diskriminaciju i zaštitu manjina. Kroz ovaj kurs, studentima će biti predstavljeni različiti modeli državnog pristupa u tretmanu različitih manjinskih grupa, kao i teorijsko-pravna razmatranja kolektivnih prava, političkog predstavljanja i manjinske autonomije.
Pomoću normativne i uporedno-pravne analize, studenti će biti osposobljeni da procenjuju konkretne pravne okvire različitih nacionalnih sistema, kao i da razumeju suštinu "dobrih međunarodnih i evropskih standarda" u zaštiti manjina. Očekuje se da će nakon završetka ovog predmeta, studenti posedovati temeljna teorijska znanja o položaju i pravima manjina, specifičnostima različitih kategorija manjina, uzrocima i posledicama njihovog nejednakog tretmana, kao i strategijama i merama zaštite manjinskih prava.
Studenti će biti osposobljeni da samostalno analiziraju suštinu manjinskih problema u konkretnim okolnostima. Kroz kombinaciju istorijskog, politikološkog i pravnog pristupa, studenti će razviti dublje razumevanje ove kompleksne teme. Kao rezultat takve analize, studenti će biti u mogućnosti da razmotre, evaluiraju i predlože najadekvatnije mere za unapređenje položaja manjina u određenoj političkoj zajednici.
Sadržaj predmeta obuhvata teorijsku nastavu i praktičnu nastavu. Teorijska nastava se fokusira na teme kao što su: značaj biti manjina, pravno-teorijsko određenje kolektivnih prava, zaštita manjina u različitim istorijskim periodima, doprinos organizacija poput Društva nacija u zaštiti manjina, zaštita manjina nakon Drugog svetskog rata, značaj kulturne autonomije, političko predstavljanje manjina, uporedna praksa zaštite etničkih manjina, položaj i zaštita verskih manjina, LGBTQ+ zajednica i borba za jednak tretman, mere afirmativne akcije i budućnost zaštite manjina.