top of page
MASTER PROGRAM

MEĐUNARODNO HUMANITARNO PRAVO I PRAVO LJUDSKIH PRAVA

UNIVERZITET U BEOGRADU
FAKULTET POLITIČKIH NAUKA

Zašto ovaj master?

Oružani sukob u Ukrajini tokom ove godine je nažalost otvorio mnoga politička i međunarodnopravna pitanja. Procene su da je od kraja februara do kraja maja u ovom oružanom sukobu (na masteru ćete naučiti razliku između „rata“ i „oružanog sukoba“!) stradalo nešto manje od 5000 civila, da je iz Ukrajine otišlo preko 7 miliona ljudi, a materijalnu štetu je u ovom trenutku nemoguće preciznije izmeriti iako je jasno da je ona zaista ogromna.


Da li je ruska upotreba sile u Ukrajini legalna ili ne?

Kakve su, nezavisno od prethodnog pitanja, obaveze i Rusije, ali i Ukrajine koje propisuje međunarodno humanitarno pravo (MHP)?

Mogu li se tokom oružanog sukoba napadati civili i ako ne mogu šta predstavlja koncept „kolateralne štete“?

Da li su borci iz Azovstala ratni zarobljenici ili ne i ako jesu mogu li oni biti kažnjeni?

Da li se pravo ljudskih prava primenjuje i u toku oružanih sukoba ili samo u mirnodopsko vreme?

Da li je u tom smislu važan izlazak Rusije iz Saveta Evrope?

Da li su lica koja su napustila Ukrajinu izbeglice ili ne?

Zašto je to pitanje pravnog statusa važno za njihova prava i obaveze?

Imaju li druge države pravo da pomognu Ukrajini u ovoj situaciji? Na koji način? Da li ih to čini stranom u sukobu?

Znate li da je došlo do prve presude u vezi sa ratnim zločinima u Ukrajini? Ko može da donese ovakve presude?


Jasno je i na osnovu ovih pitanja da smo u prethodnom periodu uglavnom usredsređeni na Ukrajinu. Nažalost, u ovom trenutku u svetu postoji više od 40 oružanih sukoba sa ogromnim posledicama. Osim toga, i u našem „regionu“ su se, ne tako davno, odvijali mnogobrojni oružani sukobi čije posledice i danas osećamo. Koliko znamo u vezi sa tim? Koje su žrtve? Znamo li sudbinu nestalih? Imaju li žrtve pravo na naknadu štete? Dobijaju li je? Kakvi su procesi za ratne zločine pred nacionalnim sudovima država
nastalih raspadom Jugoslavije?

 

Ovo su samo neka od pitanja čije ćemo odgovore tražiti tokom vaših budućih master studija. Sa vama će raditi ovi predavači koji imaju bogato predavačako i naučno-istraživačko iskustvo u oblastima koje su zastupljene na masteru. Koristiće savremene predavačke tehnike, imaćete gostujuće predavače koji dolaze i iz prakse, organizovaće se seminari i okrugli stolovi u ovoj oblasti, a predavači će vas pripremiti i za izradu vašeg originalnog master rada. A možda vam je još značajnije da pročitate utiske nekih od naših bivših studenata koji su napravili karijere u oblasti MHP-a i prava ljudskih prava. 

O master programu
Sadržaj

Jedinstveno i profesionalno izučavanje međunarodnog humanitarnog prava i međunarodnog prava ljudskih prava

Terms of Use: “Red Cross volunteer with UNFPA humanitarian aid boxes” by UN Ukraine used under CC BY 2.0, added background colour

Alumnisti
2021-07-23-12-08-25-654-03_edited.jpg
Kao diplomirani arabista, master program Međunarodno humanitarno pravo i pravo ljudskih prava bih rado preporučila svakome koga te dve oblasti interesuju ali bih i ohrabrila sve studente sa drugačijom akademskom pozadinom da daju šansu ovom sjajnom smeru na Fakultetu političkih nauka. Smatram da su mi upravo metod nastave i sjajan naučni kadar ovog programa pružili temeljno znanje, teorijsko ali i praktično, zahvaljujući kojem sam stekla priliku da svoje dalje školovanje nastavim na Ženevskoj akademiji za međunarodno humanitarno pravo i ljudska prava.

Tijana Kukanjac

Generacija 2019/20
Ženevska akademija za međunarodno humanitarno pravo i ljudska prava

Pročitajte više iskustva naših studenata ovde.

bottom of page