top of page

Predmeti

Obavezni predmeti

Obavezni predmeti

MEĐUNARODNO
HUMANITARNO
PRAVO

Terms of Use: "SDF fighters in central Raqqa" by Mahmoud Bali (VOA) [Public domain] / background colored

Povelja Ujedinjenih nacija zabranjuje svaku upotrebu sile u međunarodnim odnosima – jedini izuzeci su samoodbrana i ovlašćenje Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Pa ipak, i nakon donošenja Povelje se desio veliki broj oružanih sukoba sa nesagledivim posledicama. Stradanje civila u novijim oružanim sukobima se povećava, njihov uticaj na životnu sredinu je razoran, pa ne čudi mnogo pitanje koje se često postavlja – da li pravo u ratu zaista ćuti. Stoga je razumevanje međunarodnog humanitarnog prava
danas važnije nego ikad.


Međunarodno humanitarno pravo je grana međunarodnog prava koja ograničava nasilje u oružanim sukobima tako što štiti one koji ne učestvuju (civile) ili više ne učestvuju u oružanim sukobima (ranjenike, bolesnike i brodolomnike) i ograničava nasilje samo na ono koje je usmereno na slabljenje vojnog potencijala neprijatelja. U skladu sa tim, studenti će naučiti koje su to zaštićene kategorije lica u MHP, ko sme da se „targetira“ tokom oružanih sukoba, kao i koja sredstva i metode ratovanja su zabranjene normama MHP-a. Na kraju, studentima će biti predstavljeni i mehanizmi međunarodnog prava za
utvrđivanje odgovornosti i sankcionisanje kršenja normi MHP-a.


Naša predavanja na ovom predmetu su interaktivna i nakon predstavljanja teorijskih koncepata studenti imaju prilike da rešavaju studije slučaja koje održavaju praktične situacije primene normi MHP-a. Nakon položenog predmeta, studenti će biti u stanju da samostalno ocenjuju da li je određeno ponašanje aktera tokom oružanog sukoba
legalno ili ne.

Profesori: prof. dr Vesna Knežević Predić, prof. dr Miloš Hrnjaz, doc. dr Janja Simentić Popović

Međunarodno humanitarno pravo

MEĐUNARODNOPRAVNA ZAŠTITA LJUDSKIH
PRAVA

Terms of Use: "'Arab Spring' takes toll on Moroccan economy" by Magharebia under CC BY 2.0/ background colored, cropped

Predmet Osnovi ljudskih prava predstavlja organsku celinu sa predmetom Pravo i politika ljudskih prava. Osnovni cilj predmeta je da studentima objasni razvoj ideje o ljudskim pravima, njihovo vrednosno utemeljenje i opravdanje, kao i mehanizme njihovog sprovođenja, zaštite i kažnjavanja prekršilaca ljudskih prava. Predmet je zasnovan na interdisciplinarom pristupu i usmeren je na razumevanje sociološkog, kulturološkog i političkog konteksta u kome se odvija pravna zaštita ljudskih prava na nacionalnom i međunarodnom nivou. Naglašeno mesto u okviru predmeta ima sistem zaštite ljudskih prava koji je predviđen Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda. Na predmetu Pravo i politika ljudskih prava studenti imati priliku da se bliže upoznaju sa sadržinom brojnih pojedinačnih ljudskih prava, od građanskih, političkih, ekonomskih, socijalnih, pa do prava manjina. Pored toga, deo predavanja posvećen je i mehanizmima zaštite ljudskih prava, kao i mehanizmina za kažnjavanje za kršenje ljudskih prava.

Krajnja provera stečenog znanja je ono što ovaj predmet čini posebno zanimljivim, jer se tada studenti nalaze u ulozi sudija, te se od njih očekuje da, oslanjajući se na pređeno gradivo i uz pomoć pravnog i logičkog rezonovanja, reše određene slučajeve iz bogate prakse Evropskog suda za ljudska prava.

Za više o ovom predmetu pogledati ovde.

Profesor doc. dr Dejan Pavlović

Ljudska prava

Izborni predmeti

Izborni predmeti

POLOŽAJ I ZAŠTITA MANJINA

Terms of Use: "Hong-kong-civil-human-rights-front-protests-6" by Iris Tong [Public domain] / background colored

Profesori: prof. dr Saša Mišić, doc. dr Dejan Pavlović, doc. dr Nikola Beljinac

Položaj i zaštita manjina
Savremene međunarodne organizacije

PRAVA STRANACA

Terms of Use: "Humanitarian Aid in Congo November 2008" by Julien Harneis under CC BY-SA 2.0 / background colored

Ovaj predmet studentima nudi mogućnost da se upoznaju sa posebnom kategorijom lica koja se nalaze na teritoriji jedne države a nisu njeni državljani i sa pravima koje im nacionalni i međunarodni pravni okvir garantuje. Ovaj predmet studentima pruža teorijsko znanje iz oblasti položaja  i prava stranih lica, kao i veštine primene osnovnih instituta i pravila ove discipline u konkretnim činjeničnim slučajevima.

Ovaj predmet će posebno korisan za one studente master modula Međunarodno humanitarno pravo i pravo ljudskih prava koji dodatno žele da prodube svoje znanje u oblasti ljudskih prava, i da upoznaju komponentu međunarondog privatnog prava u oblasti položaja stranih državljana.

Za više o ovom predmetu pogledati ovde.

Profesor: prof. dr Sanja Danković Stepanović

Prava stranaca

Profesori: prof. dr Vesna Knežević-Predić, prof. dr Miloš Hrnjaz, doc. dr Janja Simentić Popović

Diplomatsko i konzularno prav

MEĐUNARODNO IZBEGLIČKO PRAVO

Terms of Use: "International partnership inaugurates Amani Peace Operations Training Village 120808-A-IO170-177" Staff Sgt. Shejal Pulivarti [Public domain] / background colored

Profesori: prof. dr Vesna Knežević-Predić, prof. dr Miloš Hrnjaz, doc. dr Janja Simentić Popović

Međunarodno izbegličko pravo
Pravo i politika upravljanja azilom i migracijama u EU

PRAVO I POLITIKA UPRAVLJANJA AZILOM I MIGRACIJAMA U EU

Terms of Use: "Kurdish YPG Fighters" by Kurdishstruggle under CC BY 2.0 / background colored, cropped

Profesori: prof. dr Vesna Knežević-Predić, prof. dr Maja Kovačević, doc. dr Janja Simentić Popović

U okviru ovog predmeta studenti će moći da se upoznaju sa karakteristikama i praksom delovanja savremenih međunarodnih organizacija. Saznaće nešto o njihovom ustrojstvu i načinu rada, ulozi njihovih odluka u složenim uslovima globalizovanog sveta, kao i o načinu na koji njihovo delovanje doprinosi kreiranju i promenama globalnih odnosa i nastanku i  funkcionisanju brojnih međunarodnih režima. Predmet je zamišljen kao kombinacija klasičnih predavanja i studentskih izlaganja na kojima studenti dobijaju priliku da pokažu razumevanje naučenog gradiva i izlože detaljan prikaz delovanja neke međunarodne organizacije, bilo vladinog ili nevladinog tipa. Svi vidovi nastave se odvijaju u veoma prijatnoj atmosferi kojom dominira diskusija i problematizovanje određenih spornih aspekata u delovanju brojnih međunarodnih organizacija, koje svakako imaju istaknutu ulogu i veliku važnost i u savremenom dobu, uprkos svim promenama koje je ono donelo.

Za polaznike master modula Međunarodno humanitarno pravo i pravo ljudskih prava ovaj predmet je važan jer mogu steći vredna saznanja o delovanju međunarodnih organizacija koje su važni akteri, kako u savremenim oruanim sukobima, tako i u promociji i zaštiti ljudskih prava.

Za više o ovom predmetu pogledati ovde.

Profesor: prof. dr Tanja Miščević

Savremene međunarodne organizacije
Master seminar

MASTER SEMINAR

Kako bi studenti mogli da se upuste u zahtevan zadatak pisanja završnog (master) rada, koji ih čeka u drugom semestru, neophodno je proći kroz sistematičnu obuku o metodološkim i praktičnim aspektima i problemima koji su vezani za izradu jednog kvalitetnog naučnog rada. Upravo to student dobija pohađanjem ovog predmeta. Studenti će naučiti kako se formuliše istraživačko pitanje i hipoteze, na koji način se upotrebljavaju određene istraživačke metode, kako se prikuplja literatura i osnovne postulate akademskog pisanja. Predmet je osmišljen tako da predavanja treba da doprinesu studentima da započnu istraživački rad u vezi sa temom ili oblašću koja ih zanima. Aktivnosti na predmetu podrazumevaju i ispunjavanje zadataka čijom izradom studenti dobijaju priliku da izneto teorijsko znanje vežbaju u praksi i da time stiču potrebne veštine akademskog istraživanja i pisanja.  Dodatno, putem slušanja predavanja i izrade zadataka studenti stvaraju i materijal koji im može biti koristan za izradu prijave završnog (master) rada, koji zapravo podrazumeva izradu nacrta istraživanja. Iako je ovo jedini predmet koji se ne ocenjuje, već se završava kroz pohađanje predavanja i izvršavanje zadataka, nikako ne treba zanemariti značaj koji aktivno učestvovanje u predavanjima može imati za jednog studenta master studija.

UPOTREBA SILE U MEĐUNARODNOM PRAVU

Osnovna zamisao predmeta jeste da se studenti na upoznaju sa normativnim okvirom međunarodnog prava koji reguliše zabranu pretnje silom i upotrebe sile u svetskoj politici. Pored normativnog okvira, studenti će na velikoj većini predavanja imati priliku da se upoznaju sa primenom normi međunarodnog prava na konkretne situacije upotrebe sile kroz analize različitih studija slučaja. Ovakvim načinom rada se ostvaruje važan cilj ovog master programa, a to je da da se sadržina predmeta ne zaustavlja na istraživanju teorijskih koncepata, već da se ubedljivo pokaže i njihova primena u praksi. Stoga bi se tokom izvođenja predmeta studenti posebno upoznali sa savremenim izazovima primeni normi međunarodnog prava u oblasti zabrane upotrebe sile nastalim nakon 11. septembra 2001. godine.

Način rada na ovom predmetu, kao i metode ocenjivanja prilagođene su njegovoj praktičnoj prirodi. Studenti će tokom izvođenja predavanja pripremati delove iz obavezne literature i odabrati jedan savremeni primer upotrebe sile u svetskoj politici koji će detaljnije samostalno istraživati. Pismeni ispit će podrazumevati rad na studiji slučaja čiji je cilj da proveri stečenu sposobnost studanta da samostalno rešavaju izazove u vezi sa primenom međunarodnopravnih normi na primere iz prakse.

Ovaj kurs posebno je koristan za studente master programa Međunarodno humanitarno pravo i pravo ljudskih prava jer je nesumnjivo da izazovi koji su se pojavljuju u oblasti zabrane upotrebe sile vrše određeni uticaj i na međunarodno humanitarno pravo. Osim toga, primenu pravila međunarodnog humanitarnog prava u savremenim oružanim sukobima je ponekad teško razumeti ukoliko se nema u vidu širi kontekst u kojem se ti sukobi odvijaju.

Profesori: prof. dr Vesna Knežević-Predić, prof. dr Miloš Hrnjaz, doc dr Janja Simentić Popović

Upotreba sile u međunarodnom pravu

MEĐUNARODNO
PRAVO I
POST
KONFLIKTNA PRAVDA

Terms of Use: "Kurdish YPG Fighters" by Kurdishstruggle under CC BY 2.0 / background colored, cropped

Međunarodno pravo ne igra ulogu samo u vezi sa pravom upotrebe sile umeđunarodnim odnosima (ius ad bellum) ili tokom oružanih sukoba (ius in bello). Ono uređuje i pitanja koja se postavljaju u društvima koja su u bliskoj prošlosti prošla kroz neki oblik sukoba. Na ovom predmetu koji je deo šireg istraživanja pitanja tranzicione pravde studenti će se upoznati sa ključnim konceptima tranzicione i postkonfliktne pravde, međunarodnog prava, primene međunarodnog humanitarnog prava i nakon oružanog sukoba, sankcionisanja kršenja međunarodnog humanitarnog prava kroz institute međunarodnog krivičnog prava, pitanja repatrijacija za žrtve tog kršenja, itd.
 

Studenti se na ovom predmetu neće baviti isključivo međunarodnopravnim okvirom za pomenute situacije, već će raditi i na analizi dokumenata međunarodnih organizacija
(pre svega Ujedinjenih nacija), ali i na brojnim studijama slučaja u ovoj oblasti. Dodatno, pristup će biti interdisciplinaran jer će se baviti i pitanjima koja, strogo govoreći, „tvrdo" međunarodno pravo ne uređuje. Nema klasičnih predavanja, već se ona obavljaju kroz 
razgovor sa studentima o najvažnijim temama. Naglasak je stavljen na procese postkonfliktne pravde u Srbiji i u državama u okruženju.

Profesori: prof. dr Vesna Knežević-Predić, prof. dr Miloš Hrnjaz, doc. dr Janja Simentić Popović

Političko regulisanje etnički sukoba i odnosa
Međunarodno pravo i postkonfliktna pravda
Ustavna politika Evropske Unije

POLITIČKO REGULISANJE ETNIČKIH SUKOBA I ODNOSA

Terms of Use: "Kurdish YPG Fighters" by Kurdishstruggle under CC BY 2.0 / background colored, cropped

Ovaj izborni predmet se fokusira na proučavanje etničih sukoba i odnosa, i njihov uticaj na stabilnost pojedinih država, regiona i sveta. Kako različiti etnički odnosi mogu imati za posledicu dugotrajne oružane sukobe, njihovim pažljivim proučavanjem i analizom se mogu razumeti uzroci ovih tenzija što čini ovaj predmet posebno zanimljivim za studente master modula Međunarodno humanitarno pravo i pravo ljudskih prava. Proučavanje različitih pristupa rešavanju ovakvih vrsta konflikata, a posebno njihova primena na stvarne primere, doprinosi razumevanju ove veoma relevantne oblasti. Dodatno, kako prof. Tatalović dolazi sa Sveučilišta u Zagrebu, imao je prilike da se uveri koje sve posledice zaoštravanje etničkih odnosa može imati po jednu zemlju i narod, što njegovom pristupu daje jedinstvenu dimenziju.

Obaveze na predmetu se sastoje od klasičnih i studentskih prezentacija koje se fokusiraju na odredjenu oblast ili državu, kratkih eseja i ispita.

Za više o ovom predmetu pogledati ovde.

Profesor: prof. dr Siniša Tatalović

Političko regulisanje etničkih sukoba i odnosa

MEĐUNARODNE KRIZE: SPOLJNO
POLITIČKI, 
EKONOMSKI I PRAVNI ASPEKTI

Terms of Use: "European-parliament-brussels-inside", No machine-readable author, under CC BY-SA 3.0 / background colored, cropped

Osnovna zamisao predmeta jeste da se studenti na upoznaju sa normativnim okvirom međunarodnog prava koji reguliše zabranu pretnje silom i upotrebe sile u svetskoj politici. Pored normativnog okvira, studenti će na velikoj većini predavanja imati priliku da se upoznaju sa primenom normi međunarodnog prava na konkretne situacije upotrebe sile kroz analize različitih studija slučaja. Ovakvim načinom rada se ostvaruje važan cilj ovog master programa, a to je da da se sadržina predmeta ne zaustavlja na istraživanju teorijskih koncepata, već da se ubedljivo pokaže i njihova primena u praksi. Stoga bi se tokom izvođenja predmeta studenti posebno upoznali sa savremenim izazovima primeni normi međunarodnog prava u oblasti zabrane upotrebe sile nastalim nakon 11. septembra 2001. godine.

Način rada na ovom predmetu, kao i metode ocenjivanja prilagođene su njegovoj praktičnoj prirodi. Studenti će tokom izvođenja predavanja pripremati delove iz obavezne literature i odabrati jedan savremeni primer upotrebe sile u svetskoj politici koji će detaljnije samostalno istraživati. Pismeni ispit će podrazumevati rad na studiji slučaja čiji je cilj da proveri stečenu sposobnost studanta da samostalno rešavaju izazove u vezi sa primenom međunarodnopravnih normi na primere iz prakse.

Ovaj kurs posebno je koristan za studente master programa Međunarodno humanitarno pravo i pravo ljudskih prava jer je nesumnjivo da izazovi koji su se pojavljuju u oblasti zabrane upotrebe sile vrše određeni uticaj i na međunarodno humanitarno pravo. Osim toga, primenu pravila međunarodnog humanitarnog prava u savremenim oružanim sukobima je ponekad teško razumeti ukoliko se nema u vidu širi kontekst u kojem se ti sukobi odvijaju.

Profesori: prof. dr Miloš Hrnjaz, doc. dr Aleksandar Milošević, doc. dr Milan Krstić

Međunarodne krize: spoljnopolitički, ekonomski i pravni aspekti
bottom of page